(Buttim) E Blok No : 1290 Kat :1
Osmangazi/Bursa
Pazartesi- Cuma 8.30 - 18.30
Çalışma Saatleri

İnşaat Firmalarında Sorunsuz Bir Teknoloji Dönüşümü Sağlamak

İnşaat Firmalarında Sorunsuz Bir Teknoloji Dönüşümü Sağlamak

 • Yayınlayan: Omega Pro
 • Kategori: erp, Genel, Haberler, İnşaat, inşaat erp, Makaleler, O-MEGA ERP

İnşaat sektörünün birçok önde gelen yüklenicisi son yıllarda faaliyetlerini dijitalleştirme çabası içerisindedir. Bununla birlikte yazılım çözümlerinin artmasıyla sektörde bir teknoloji dönüşümü yaşanmaktadır. Ancak yapılan araştırmalar, yüklenicilerin üçte ikisinin henüz herhangi bir adım atmadığını göstermektedir. Temel nedenler arasında teknoloji geçişlerinin başlangıç ​​maliyetleri, verilerin güvenliği ile ilgili endişeler, yazılım programlarının mevcut personel tarafından kullanılamayacağı korkusu ve yazılım sisteminin getirebileceği önemli faydaların anlaşılmamasıdır.

Doğru uygulandığında, verimlilik, kârlılık, azaltılmış riskler, genel maliyet tasarrufu ve projelerin daha iyi anlaşılmasındaki faydalar, bu yeni teknolojilerin maliyetlerinden önemli ölçüde daha yüksek olmaktadır. Rekabetçi kalmak isteyen çoğu yüklenici, teknoloji yatırımı yapmak zorunda kalacaklarını biliyor ve inşaat erp yazılımları ile daha entegre platformlara geçmeye devam ediyor.

Ancak siz bu geçişi kuruluşunuz için en iyi şekilde yapmayı nasıl sağlayacaksınız? Cevap sağlam bir plana sahip olarak.

Ne Aradığınızı Bilin

Hangi yazılım platformunun kuruluşunuz için en uygun olduğunu düşünürken, teknoloji ortamını araştırıp anlayarak başlayın. Birçok yüklenici, modern teknolojilerin sağlayabileceği işlevleri ve otomasyonu fark etmemektedir. Veya farklı satıcıların yazılım çözümleri arasındaki farkların farkında olmayabilirler. İnşaat Yazılımını Seçmek için Pratik Bir Kılavuz olan bu yazımız, bir teknoloji planı formüle etmenize yardımcı olacak iyi bir kaynaktır.

İşte yazımızdan dört önemli çıkarım:

 • İnşaat için özel olarak tasarlanmış yazılımları aramalısınız.
 • Tüm proje ekiplerinde erişilebilirlik sağlamak, süreçleri otomatikleştirmek, yeni işlevlere uyum sağlamak ve şirketinizin teknolojisini geleceğe göre ölçeklendirebilecek yazılımlar en iyisidir.
 • Son kullanıcılarınız arasında en fazla katılımı sağlamak için kullanımı kolay olmalıdır.
 • Doğru yazılım satıcısını seçtiğinizden emin olun. Ürünlerine sürekli olarak yatırım yapan ve teknolojik olarak AR-GE yapan firmaları seçin.

Avantajlarınızı Anlatın ve Ekibinizden Geri Bildirim Alın

Teknoloji uygulamalarının başarısız olmasının en büyük nedenlerinden biri, çoğu insanın değişimi sevmemesidir. Birçok kişi bu yeni deneyimlere karşı durma eğilimindedir. Ancak ;

 1. Yeni bir teknolojiyle yola çıkmaya karar verir vermez, durumdan etkilenen son kullanıcılara süreçlerinin değişeceğini bildirin. Onlara sistemin faydalarından ve kuruma neler kazandıracağından bahsedin. En önemlisi, uygulamanın başlayacağı tarihi netleştirerek kullanıcılarınıza iletin.
 1. Yeni teknolojinin etkilediği her iş rolü için, kullanıcıların işlerini nasıl basitleştireceğini ve daha üretken olmalarına yardımcı olacağını açıklayın.
 1. Ürün tanıtımlarını düzenleyin. Son kullanıcıların uygulamaları denemesine izin verin. Bazen yazılımı çalışırken görmek sadece soruları cevaplamak ve korkuları azaltmakla kalmaz, aynı zamanda heyecan yaratabilir! Ayrıca, son kullanıcılarınız başlangıçta düşünmediğiniz yeni özellikleri ve avantajları ortaya çıkarabilir.
 1. Kullanıcıların yorumlarına kulak verin. “Bu kadar çok adımda yapmamız gerekiyor mu?” Gibi sorular sorduklarında bundan yararlanın. Daha iyi bir plan oluşturmak ve standartlaştırmak için şüpheci olmalarına izin verin.

Uygulama Öncesi Plan

Özellikle büyük bir kuruluşta yeni yazılımların uygulanması planlama gerektirir. İyi planlama yapamazsanız, işlerin neden değiştiğini anlamayan hoşnutsuz çalışanlarla karşılaşırsınız. Yazılım sağlayıcısı ile konuşmak, beklenmedik durumlara dayanan stratejik bir plan geliştirmek ve süreçleri, zamanlamaları ekip üyeleriyle önceden iletmek, planların çok daha sorunsuz ilerlemesine yardımcı olacaktır.

Tam kullanıma hazırlanırken planlamanız gereken bazı şeyler:

 • Yazılım yüklenirken olası sistem kapalı kalma süresi
 • Değişikliğin mevcut ve gelecekteki projeleri nasıl etkileyeceği
 • Süreç hakkında çalışanlarla nasıl iletişim kuracağınız
 • Önceden ve sunum sırasında hangi eğitimlerin alınacağı

Mümkünse, bir pilot programda veya test ortamındaki bir yazılımla başlamak, önemli faydalar sağlayabilir. Test ortamında çalışmak için bir proje seçin. Ardından, test ortamını ve elde etmek istediğiniz hedefler hakkında projedeki tüm kişileri eğitin ve dahil edin, böylece test süresince kullanıcılardan geri bildirim alırsınız. Bu, zorlukları belirlemenizi, süreçleri değiştirmenizi ve değişikliklerin veya özelleştirmelerin nerede gerekli olduğunu bilmenizi sağlar. Aynı zamanda canlı ortama geçişin çok daha etkili olmasına yardımcı olacak ve tüm son kullanıcılar arasında benimsenmeyi artıracaktır.

Eğitim ve Öğretim ile Tutarlı Olun

Yazılım kuruluşunuzda çalışmaya başladığında, düzenli eğitim ve öğretim programlarının sürdürülmesi önemlidir. Bu, yeni kullanıcıların yazılımı hızlı bir şekilde öğrenmesine yardımcı olur. Ayrıca, birisinin ayrılması veya kullanılamaması durumunda kullanıcılar arasında yedeklilik sağlamak için daha fazla eğitimin olması da oldukça iyidir.

Eğitim sadece son kullanıcılara verilmez. Yönetim, BT yöneticileri ve diğer liderler, şirketlerinin yazılımdan en iyi şekilde yararlanmasını ve teknoloji yatırımlarını en üst düzeye çıkarmasını sağlamak için son yazılım geliştirmelerine ayak uydurmalı, yeni işlevler öğrenmeli ve paylaşmalıdır.

Doğru inşaat yazılımı çözümü ve uygulamasının kuruluşunuzu nasıl önemli ölçüde iyileştirebileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? O-MEGA ile hemen iletişime geçin !

Yazar: Omega Pro

Bir cevap yazın

Translate »