(Buttim) E Blok No : 1290 Kat :1
Osmangazi/Bursa
Pazartesi- Cuma 8.30 - 18.30
Çalışma Saatleri

Şantiye ve Proje Yönetim Sistemi

Şantiye ve Proje Yönetim Sistemi

  • Yazar: Omega Pro
  • Kategori: İnşaat, Omega, Omega İş Makineleri Yönetimi, Omega Modüller, Şantiye, Şantiye takip

Başarılı Bir İnşaat Şantiye Yönetimi Nasıl Olmalıdır?

İnşaatların gereken sürede tamamlanması, başarılı bir şekilde organize edilen şantiye yönetiminden geçer. Şantiyeler, inşaat projelerinin hayata geçirildiği alanların genel adıdır. Bu alanlarda başarılı bir şantiye organizasyonu esastır. Süreçte her şeyin kayıt altına alınması şarttır.

Gereken anlarda bu kayıtların kontrol edilmesi gerekebilir. Böylelikle inşaatta yapılan çalışmaların takibi kolaylaşır. Günümüzde kullanılan inşaat şantiye yönetimi yazılımı bu takiplerin yapılmasını sağlar. Böylelikle her bilgi işlenerek, kontrol altında tutulabilir.

Proje Maliyetlerinin Hesaplanması ve İşlenmesi

Her inşaat projesi, belli bir maliyete sahiptir. Proje başlangıcında bu maliyetin hesaplanması zorunludur. İnşaat harcamaları hesaplanan proje maliyetleri kapsamında gerçekleşmelidir. Aksi halde maliyetin çok üstünde harcamalar yapılabilir. Bu da fazladan harcama yapmak anlamına gelmektedir.

Tüm bu hesaplama ve harcamaların düzenli şekilde kaydedilmesi gereklidir. Eskiden bu işlemler, karmaşık defterlerde tutulmaktaydı. Bu defterlerde bilgilerin düzenli kaydedilmesi neredeyse imkansızdır. Hatta gereken anlarda bilgilere ulaşmak, bir işkenceye dönüşebilir. Defterler kaybolabilir. Hayli karmaşık olan şantiyelerde defterler kaybolabilir. Veya istenmeyen kazalara uğrayıp, bilgiler okunmaz hale gelebilir. Bu nedenle tüm bu bilgilerin elektronik ortamda tutulup, korunması güvenlidir.

Günümüzde kullanılan şantiye takip programı /yazılımı bu yönden pratiktir. Bu yazılımlarda proje maliyetleri ve tüm harcamalar güvenle kayıt altına alınabilir. Gereken hallerde ise, tek bir tuşa dokunarak tüm bilgilere ulaşılır.

Şantiye Giderlerinin Kayıt Altına Alınması

Her şantiyede belli giderler yapılmaktadır. Bu giderler, inşaatın yapılmasını sağlayan malzemeleri içerir. Ayrıca şantiyede çalışan işçilerin ücretleri giderlere dahildir. Bununla birlikte daha birçok gider, şantiye giderleri başlığı altındadır. Bu giderlerin hesaplanıp kaydedilmesi çok önemlidir.

 Bunun yanı sıra alınan malzemelerin takibi de değerlidir. Şantiyede ne kadar malzeme olduğu bilinmelidir. Bu malzemelerin ne kadarının kullanıldığı kaydedilmelidir. Hatta bazen şantiye malzeme zayiatı olmaktadır. Çalışmalar sırasında oluşan kazalar, malzemenin kullanılmaz hale gelmesine neden olabilir. Tüm bunların düzenli biçimde kaydedilmesi zorunludur. Bu sayede yapılan işin profesyonel koşullarda oluşması sağlanır. Ayrıca şantiye kayıpları ve kaçakları engellenmiş olur.

Böylelikle oluşabilecek krizlere karşı önlem alınmış olur. Zira inşaat projelerinde kriz yönetimi değer taşır. Tüm bu çalışmalar, inşaat projelerinin zamanında tamamlanıp teslimini sağlar.

Taşeron Firmaların Takibi

İnşaat firmaları, inşaatlarda bazı işleri taşeron firmalara verebilir. Örneğin inşaatın kaba işçiliği, bir taşeron firma tarafından yapılabilir. Bu durumda da ciddi bir takip sistemine ihtiyaç duyulmaktadır. Çünkü bu tür anlaşmalar belli süreleri içerir. İşin belirtilen sürede tamamlanması ciddiyet gerektirir. Bu durumda inşaat firması, taşeron firmanın yaptığı işleri takip etmelidir. İnşaat yönetimi yazılımları, bunların takibini de sağlamaktadır. Bu yazılımlarla, taşeron firmaların işçilerinin kaydı yapılabilir. İşçilere ödenen ücretler kayıt altına alınabilir.

Yazılımda gün gün, firmanın yaptığı çalışmalar kaydedilmektedir. Bu sayede işin ne kadarının tamamlandığı gözlemlenir. Ve firmanın kaç günlük çalışmasının kaldığı hesaplanır. Bu çalışma esnasında firmanın kullandığı malzemelerin kayıtları da tutulmalıdır. Malzemeler için şantiye harcamaları böylelikle görülebilir. Bu koşullarda yapılan bir şantiye yönetimi başarının anahtarıdır.

İş Makinelerinin Takibi

İnşaatlarda birçok iş makinesi kullanılmaktadır. Bu makineler, inşaatın tamamlanması için zorunludur. Ayrıca çok pahalı makinelerdir. Bu iş makinaları inşaatın demirbaşıdır. İşe başlanırken mutlaka kayıtlarının yapılması gerekmektedir. İyi bir şantiye yönetimi yazılımı/programı iş makinelerinin kayıtlarını da yapabilir. Böylelikle inşaatta kaç tane çalışan makine olduğu bilinecektir.

Çalışma esnasında makinelerin arızalanması da kayıt edilmelidir. Çünkü inşaat projeleri çok uzun sürede tamamlanır. Bu sürede hayli yoğun ve ağır işler gerçekleştirilir. Bu zaman zarfında bazı makineler arızalanabilir. Makinelerin tamir ettirilmesi zorunludur.

Tamir edilemez durumda makineler varsa, bunların yenisinin alınması gerekecektir. Bunların hepsi birer maliyet anlamındadır. İyi bir şantiye ve proje yönetim sistemi tüm bu bilgileri doğru yönetmelidir. Aksi halde doğru hesapların yapılması mümkün değildir. Günümüzde başarılı olan inşaat projeleri, bu hesaplamalara önem vermektedir. Söz konusu bilgisayar yazılımları, bu konularda pratiklik sağlamaktadır.

İnşaat Malzemelerinin Kaydı ve Takibi

Günümüzde çok sayıda inşaat projesi gerçekleştiriliyor. Bunlar arasında çok geniş projeler de var. Çok katlı binalardan oluşan sitelerin yapımı, birden çok inşaat demektir. Ayrıca bu projelerde yalnızca binalar olmaz. Proje kapsamında sosyal tesisler, dükkanlar gibi alanlarda inşa edilmektedir. Özellikle bu geniş projelerin yapımında malzemelerin takibi esastır. Çünkü çok sayıda malzemenin alımı söz konusudur. Alınan malzemelerin doğru kullanılması, proje maliyetleri yönünde değer taşır. Bu malzemelere yapılan masraf, proje giderlerinin önemli bir parçasıdır.

Bahsedilen bu malzemeler, şantiye satın alma giderleri olarak kayıt edilmelidir. Zaman zaman malzemelerin sayımı ve var olan değerlerle karşılaştırma yapılmalıdır. Ayrıca işçilerin günlük olarak kullandıkları malzemenin miktarı takip edilmelidir. Söz konusu bilgisayar yazılımlarıyla, bu işlerin hepsi düzenli olarak yapılmaktadır. Bu çalışma, iyi bir inşaat şantiye yönetiminin sırrıdır. Böylelikle işi şansa bırakmadan, verimli çalışma sağlanmaktadır.

Author: Omega Pro

Bir cevap yazın