(Buttim) E Blok No : 1290 Kat :1
Osmangazi/Bursa
Pazartesi- Cuma 8.30 - 18.30
Çalışma Saatleri

Teknolojik Dönüşüm İle Saha Operasyonlarını İyileştirmek

Teknolojik Dönüşüm İle Saha Operasyonlarını İyileştirmek

 • Yayınlayan: Omega Pro
 • Kategori: Genel, Haberler, İnşaat, inşaat erp, inşaat proje yönetimi, Makaleler, O-MEGA ERP, şantiye yönetim yazılımı

İnşaat firmaları sürekli değişen şartlarla uğraşırken birçok zorlukla karşı karşıya kalırlar. Bu zorlukların üstesinden gelebilmek için iş akışlarını etkileyebilecek ve tüm ekiplerde verimliliği artırabilecek yeni araçlar ve teknolojiler kullanmalıdırlar. Yine de yöneticiler, hangi araçların en iyi kullanım olduğunu, bunları nasıl kullanacaklarını ve bunları günlük süreçlere uygulamak için en iyi yöntemleri belirlemekte güçlük çekebilirler. Yöneticiler saha operasyonlarını iyileştirmek ve kaynaklarını optimize etmek için yeni teknolojilerin kullanımına karar verirken aşağıdaki gibi sorularla karşılaşırlar:

 • En değerli veriler hangileridir?
 • Kullanılacak uygun yaklaşımlar ve teknolojiler nelerdir?
 • Paranın karşılığını en çok hangisi veriyor?
 • Farklı çözümler ve sonuçta ortaya çıkan veri akışı, genel bir işlem akışına nasıl entegre edilebilir?
 • Farklı personel becerilerine nasıl uyum sağlarsınız ve saha personeli tarafından benimsenmesini nasıl sağlarsınız?

Aşağıda, saha operasyonlarını iyileştirmek için yeni elektronik çözümler ararken size yardımcı olacak beş ipucu bulunmaktadır.

 1. Kağıtsız Bir Yaklaşım Öngörün

Kağıtsız bir yaklaşıma doğru ilk adım, mobil saha operasyonları yazılımıdır. Saha operasyonları için elektronik bir platform bakarken göz önünde bulundurulması gereken unsurlar şunlardır:

 • İşlemlerde daha az hata
 • Verileri yapılandırma ve bilgi yakalama
 • Özelleştirilebilir ve uyarlanabilir
 • Kullanımı kolay

Dijitale geçmenin en büyük yararı, zaman ve maliyet tasarrufu sağlamaktır. Saha operatörleri tarafından bir kağıt formlar her doldurulduğunda ve işlenmek üzere arka ofise gönderildiğinde sadece maliyet değil, aynı zamanda bilginin okunaklılığı, verilerin elektronik veri tabanına yeniden girilmesi, sisteme bu veri girişi ile ortaya çıkan hatalar ve paylaşım zorluğu gibi diğer sorunlar da bu süreçte ortaya çıkmaktadır. Tüm bu sorunlar maliyetleri artırır ve projeler için gecikmeler yaratır. Sahada üretilen verilerin gerçek zamanlı olarak girilmesine ve arka ofis sistemleriyle işbirliği yapmasına izin veren mobil sistemler, hızı ve iletişimi optimize edecektir.

 1. Doğru İş Süreçleri Oluşturun

Bir şirket için işleyen yapılandırılmış bir sürece sahip olmak son derece önemlidir. Bu durum, uygun verilerin planlama, analiz ve iş akışlarının yerine getirilmesi gibi uygun öğelerle doğru yapılandırılması sonucu mümkün olur. Doğru süreçler, bu veri noktalarının her birini birbirine bağlayabilecek ve doğru araçları ve personeli doğru zamanda ve yerde kullanmak için işlemleri optimize edebilecektir.

Örneğin, bir iş için bir ekipman parçası talep edildiğinde, normal bir sistem gerekli personel veya ekipmanla ilişkili diğer işlemler gibi gerekli tüm parçaları bağlamaz. Optimal bir çözüm, gerekli çalışanların yerini, bunların kullanılabilirliğini ve ihtiyaç duyulabilecek yedeklemeleri veya değiştirmeleri bilecektir.

Veriler önemlidir, ancak bu süreci optimize etmek için doğru yerde doğru verilere ihtiyaç vardır. Tüm bunlar, uygun planlama kaynakları ile verimli bir iş akışı sağlar.

 1. Esnek Bir İş Akışı Tasarlayın

Arka ofisin bulunmadığı şantiye ortamlarına uyum sağlayacak herhangi bir çözümün esnek olması gerekir. Sahadaki personel, özellikle yönetim ve arka ofis referans için mevcut olmadığında, görevlerini yerine getirebilmek için gerekli verilere erişebilmelidir. Araçlar ve teknolojiler, bu iş akışını kolaylaştırmada büyük rol oynar. Dikkate alınması gereken bazı yararlı araçlar şunlardır:

 • Veri – Ne zaman ve nerede olurlarsa olsunlar bilgiye ulaşmak son derece önemlidir.
 • Kural motoru – Çalışanların bilgi ve standardizasyonunu desteklemek için gereklidir.
 • İşbirliği —Personel ve arka ofisin katılımı, açık iletişime ve projeler için uygun bilgi artışına olanak tanır.
 • İş Akışı —Standartlaştırılmış süreçlerin uygulanması malzeme siparişi veya bir onay süreci gibi işlemlerin daha verimli ve etkili olmasını sağlar.
 • Entegrasyon —Diğer sistemlerin uygun çözüme göre çalışmasını sağlar.
 • Belgeler ve formlar– İnşaat yönetmelikleri, yapı planları gibi sektöre özgü uygun belgeler her zaman ulaşılabilir olmalıdır.

Dikkate alınması gereken bazı faydalı teknolojiler:

 • Smart Client– Bağlantı kesildiğinde bile güncel kalmak için
 • GPS / RFID– Tesisler, ekipmanlar, malzemeler ve çalışanların lokasyon takibi için
 • Dokümanlar– Belgeler, fotoğraflar vb. eklemek ya da izlemek için
 1. Saha Operasyonlarınızı Analiz Edin

Saha operasyonlarının analizi, üretim detaylarının ölçülmesine ve raporların oluşturulmasına izin verir. Büyük miktarda veri elde etmek oldukça önemlidir. Toplanan bilgilerin analiz edilmesi ise saha operasyonlarının tüm kapsamının anlaşılmasına yardımcı olur.

E-posta entegrasyonu veya düzenli olarak planlanan bildirimler gibi özellikler, analiz ve raporlamayı optimize etmeye yardımcı olur. Bu aynı zamanda, bir şirketin farklı çıktılarına göre özelleştirilmiş ve bir şirketin başarısı için hayati önem taşıyan uygun tüm personele dağıtılan raporların üretilmesi de son derece faydalıdır.

 1. Müşteri Katılımını Optimize Edin

Müşteriler, bir sürecin başından sonuna kadar işi yönlendirir. Proje boyunca, bazı onay süreçleri gerekli olabilir, ancak müşterilerin baştan sona sürece dahil olmalarına izin vermek değerli olabilir. Müşterilere takip ve onay kabiliyetleri kazandırmak, süreçleri hızlandırabilir ve yapılan işten memnuniyet seviyelerini yükseltebilir.

İnşaat ekipleri için saha operasyonlarını iyileştirmeye bakarken dikkate alınması gereken birçok faktör vardır. Farklı projeler için kullanımı kolay, özelleştirilebilir ve uyarlanabilir araç ve teknolojileri optimize etmek, bir projeyi daha verimli hale getirebilir ve hatta müşteri memnuniyetini arttırabilir. Dijital dönüşümden yararlanan inşaat yöneticileri ise rekabette öne geçebilirler.

Bu beş ipucunun kullanılması, herhangi bir inşaat firmasının dijital çözümler kullanarak saha operasyonlarını iyileştirmesine ve kaynaklarını optimize etmesine yardımcı olabilir.

Yazar: Omega Pro
Translate »