(Buttim) E Blok No : 1290 Kat :1
Osmangazi/Bursa
Pazartesi- Cuma 8.30 - 18.30
Çalışma Saatleri

Başarılı Bir İnşaat Projesini Yönetmek İçin Yazılım Kullanımının Gerekliliği

Başarılı Bir İnşaat Projesini Yönetmek İçin Yazılım Kullanımının Gerekliliği

  • Yazar: Omega Pro
  • Kategori: İnşaat, Omega, Omega İş Makineleri Yönetimi, Omega Modüller, Omega Özellikler, Omega Şantiye Yönetimi, Projeler, Şantiye

Günümüzün modern teknolojileri ve hizmetleri, hayatın her alanında olduğu gibi inşaat sektöründe de kullanılmakta olup, Bunların en başında Şantiye ve Proje Takip Sistemi gelmektedir. Projelerin planlanan sürede ve istenilen nitelikte ortaya çıkarılmasına yardımcı olmaktadır. Kullanılan malzemelerden, iş yeri ekipmanlarına, işçi güvenliğinden iş sırasında uygulanan yöntemlere kadar tüm girdilerde teknolojinin sağladığı kolaylıklardan faydalanıyoruz. Ancak düzgün organize edilmeyen ve takibi sıkı bir şekilde yapılmayan projelerde, koordinasyon eksikliğine bağlı olarak çeşitli sorunlar ortaya çıkmakta olup, bu durumlar projelerin gecikmesine ve kayıplara neden olmaktadır.

Küçük konut projelerinden büyük çaplı yapı projelerine kadar tüm inşaat projelerinde, gerekli koordinasyon ve çalışma düzeni sağlanmadığı takdirde, en başta zaman olmak üzere, şantiye kayıpları ve kaçakları yaşanmaktadır. İnşaatın geciktiği her gün firma ve işveren adına maddi kayıplara yol açmasının yanı sıra, firmanın güvenilirliği ve piyasa itibarının da sarsılmasına neden olur. Bu nedenle inşaatlarda yönetici konumundaki kişilerin organizasyonu iyi sağlaması ve iş takibini belirli standartlar çerçevesinde yürütmesi bir zorunluluktur.

Günümüzün modern teknolojileri ve yazılımları, başarılı bir inşaat projesini yönetmek için çeşitli olanaklar sunmaktadır. Bunların en başında Şantiye ve Proje Yönetim Sistemi gelmektedir. İşlerin anlık olarak takibini, gelir ve gider kalemlerinin anlık ve detaylı incelenmesinin sağlanmasını, malzeme takibinin, işçi ve iş yönetiminin daha organize ve sistemli bir şekilde yapılmasına olanak tanıyan şantiye takip programı /yazılımı ile proje yönetimini daha kolay ve sistemli bir hale getirebilir, yaşanan tüm kayıpları minimum seviyeye indirerek, projelerin planlanan zamanda bitmesini ve teslim edilmesini sağlayabilirsiniz.

Proje yönetiminde Şantiye Yönetimi Yazılımı/Programı kullanmanın sağladığı avantajlar ve bazı özelleştirilmiş kullanım alanları şu şekilde sıralanabilir:

 – Proje Bazlı İzleme:

İnşaat projelerinde proje bazlı izleme imkanı sağlayan şantiye takip programları, projelere özel takip imkanı sunmaktadır. Firmaların diğer proje ve inşaatlarını ayırarak, her bir projenin kendi başına takip edilmesini ve organizasyonların daha kolay yapılmasını sağlar. Bütçelemeden malzeme yönetimine kadar her bir projeyi ayrı ayrı baz alan ve istenilen sonuçların daha hızlı görüntülenerek, istenilen raporlara daha kolay ulaşılmasını sağlayan bu programlar ile projelerde yaşanılan karışıklıklar ve kayıplar en az seviyeye indirilerek kar marjı arttırılabilir.

 – Proje Bütçesi ve Harcama Takibi:

Şantiye yönetimi yazılımları, inşaat projelerinde yapılan harcamaların ve gider kalemlerinin sistemli ve eş zamanlı bir şekilde takip edilmesini sağlamakta olup, gereksiz ve kontrolsüz harcamaların önüne geçilmesine olanak tanımaktadır. Proje bütçesi oluşturma ve yapılan planlar dahilinde harcama kalemlerinin düzenlenerek gereksiz harcamaların önüne geçmenize ve giderleri kontrol altında tutmanıza yardımcı olur. İnşaat projelerindeki tüm gider kalemlerini detaylandırabilir ve özelleştirebilirsiniz. Düzenli bütçeleme ve kontrol sayesinde zararların önüne geçerek en karlı şekilde projelerinizi tamamlama imkanınız olur. Şantiye ve inşaat yönetimi yazılımları sayesinde yapılan harcamalarda israfın önüne daha kontrollü bir şekilde geçilebilir ve gereksiz harcamalar kontrol altına alınarak proje maliyetleri tüm detayları ile kontrol altında tutularak, daha karlı bir şekilde ve istenilen standartlarda bitirilmesi sağlanır.

Yapılacak projelerde şantiye bütçesinin oluşturulması ve şantiye giderleri takibinde büyük kolaylıklar sağlayan şantiye takip programları ile kontrolünüz dışında ve düzensiz olan harcamaların önüne geçebilir, daha profesyonel bir bütçeleme ve iş takip sistemine sahip olabilirsiniz.

 – İş Takvimi Oluşturma:

 İnşaat projelerinde yaşanan sorunların en başında, projelerin planlanan zamanda tamamlanamaması gelmektedir. Bunun en önemli nedenleri iş takviminin planlı bir şekilde oluşturulmaması, iş sırasında yaşanan olumsuzluklar, iş takibinin gereken şekilde yapılmaması ve diğer çeşitli nedenler sıralanmaktadır. Proje tarihleri belirlenirken yaşanacak olumsuzluklara karşı opsiyon süreleri belirlense de iyi bir iş takvimi oluşturulmadığı ve sistemli bir çalışma yürütülmediği takdirde ne yazık ki projeler planlanan tarihlerde bitirilememekte ve işletme açısından zarar ortaya çıkaran bir durum oluşturmaktadır.

Şantiye ve inşaat takip programları sayesinde çalışma ve iş takvimleri daha kontrollü ve sistemli bir şekilde oluşturularak, çalışma planları bu takvime göre daha kolay bir şekilde oluşturulabilir. İnşaat ve proje bazlı olan çalışma takvimleri sayesinde gün içerisinde hangi işlerin kimler tarafından yapıldığını, işlerin ilerleme durumunu ve hızını, yapılan iş planlarına göre projelerin hangi tarih aralığında tamamlanabileceğini ve diğer iş planı seçeneklerini takip edebilir, projelerinizde daha profesyonel bir yaklaşıma sahip olarak, günümüzün modern ve gelişmiş uygulamaları sayesinde dünya standartlarında bir çalışma alanına sahip olabilirsiniz.

 Yapay zeka ve gelişmiş programlar iş planlarında karşınıza çıkabilecek olumsuz durumları ve proje iş planlarını sizin yerinize oluşturur ve daha profesyonel bir çalışma alanı oluşturabilmenize yardımcı olur. Müteahhit ve inşaat firmaları tarafından her geçen gün daha fazla tercih edilen proje takip programları ile sizde standartlarınızı bir adım ileriye taşıyabilir, inşaat projeleriniz için daha kaliteli ve verimli çalışma alanları oluşturabilirsiniz. Projelerinizde kendi işçi ve ekibinizi kontrol etmenin yanı sıra, taşeron firmalarında projelerinizde ki iş takiplerini eş zamanlı olarak kontrol edebilir, işçilikten malzeme ve çalışma sürelerine kadar ihtiyacınız olan tüm teknik bilgilere anında sahip olabilirsiniz. İş takip programları sayesinde kontrolünüz dışında gerçekleşen olayları hayatınızdan çıkartacak, projelerinizin her adımında ve her alanında kontrol sahibi olacaksınız.

 – Maliyet ve Malzeme Analizleri:

Şantiyelerde yapılan harcamalar ve kullanılan malzemeler, bazı durumlarda giderlerin daha fazla artmasına neden olmaktadır. Planlanan maliyet ve malzeme kalemlerinin dışına çıkıldığı takdirde, inşaat projeleri planlanan bütçenin çok üzerine çıkılmasına ve projelerin zararla tamamlanmasına neden olabilmektedir. İş sırasında yaşanan malzeme zayiatı gider kalemlerinin önemli bir kısmını oluşturmaktadır ve kontrol altına alınmadığı takdirde ciddi maliyetlere yol açmaktadır. İş takip programları sayesinde malzeme zayiatını anlık olarak görüntüleyebilir, hangi nedenlerden kaynaklandığını analiz edebilir ve şantiye kayıpları ve kaçakları konusunda gerekli tedbirleri alarak, olumsuz durumların önüne daha kolay ve sistemli bir şekilde geçebilirsiniz.

Satın alınan malzemelerinin birim ve toplam fiyatlarını da malzeme satınalma kaleminde görüntüleyerek, inşaat süresince malzeme ihtiyaçlarınızı belirleyebilir, gereksiz ve fazla malzeme alımının önüne geçerek israfları önleyebilirsiniz. Kullandığınız malzemelerin piyasadaki güncel fiyatları ve birim maliyetleri sayesinde projelerinizin maliyetlerini kontrol altında tutarak, istenilen seviyede kalmasını sağlayacak, projeniz için en uygun maliyet analizlerini daha hızlı ve profesyonel bir şekilde gerçekleştirebileceksiniz.

 – Projede Kullanılan İş Makinaları Kontrolü:

 İnşaat ve şantiye alanlarında kullanılan iş makineleri, kullanılan birim saat başına işletmelere ciddi maliyetler getirmektedir. Makinelerin profesyonel ve koordine bir şekilde kullanılmaması, hem proje zamanından kayıplara neden olur hem de işletmelerin gider harcamalarının artmasına yol açar. İşletme bünyesinde bulunan tüm iş makinaları, şantiye takip programı ile izlenebilir, verimlilikleri ve giderleri takip edilebilir, cihazların bakım, onarım ve tamir süreleri kontrol altında tutularak gerekli bakımların zamanında yapılması sağlanabilir. İş makinaları ve ekipmanlarının sayım ve kontrolünde de büyük kolaylıklar sağlayan proje takip programları, sistemli ve düzenli bir çalışma alanı oluşturulmasında en büyük yardımcınız olacaktır.

 Sizde daha düzenli ve koordine bir çalışma alanına sahip olmak, projelerinizin tüm kalemlerini kontrol altında tutarak hem gereksiz harcamaların hem de kayıp zamanların önüne geçmek için proje takip sistemleri kullanabilir, günümüzün modern inşaat çözümleri sayesinde dünya standartlarında bir çalışma alanı yaratabilirsiniz.

Author: Omega Pro

Bir cevap yazın