(Buttim) E Blok No : 1290 Kat :1
Osmangazi/Bursa
Pazartesi- Cuma 8.30 - 18.30
Çalışma Saatleri

Şantiyelerde Yeni Yazılım Teknolojileri Uygulamanın "Zorlukları" ve "Fırsatlar"

Şantiyelerde Yeni Yazılım Teknolojileri Uygulamanın “Zorlukları” ve “Fırsatlar”

  • Yayınlayan: Omega Pro
  • Kategori: erp, Genel, Haberler, İnşaat, inşaat erp, Makaleler, O-MEGA ERP, şantiye yönetim yazılımı

Bir inşaat firmasında teknolojiyi uygulamanın en zor kısımlarından biri, çalışanların yeni yazılım araçlarını kullanmasını sağlamaktır. Bu durum, özellikle şantiye ortamında daha da zor olacaktır. Ofis içi çalışanlar genellikle bilgisayarlar ve yazılım teknolojisi ile çalışmaya alıştıkları için, yeni teknolojiyi kabullenmeleri daha kolay olabilir. Ofis ortamında çalışanların eğitimi ve iş akışı değişiklikleri gerektirse de yazılım çözümlerini dijital teknolojinin çoğunlukla bulunmadığı şantiye ortamlarına uygulamaktan daha kolaydır.

Mobil teknolojiler bu durumda devreye girer ve firmalara farklı çözümler sunar. Çalışanlar yazılımların yararlı olduğuna ikna olurlarsa, inşaat ve maden firmaları daha bağlantılı, iş birliğine dayalı bir iş sahası çözümüne sahip olabilirler. Ancak dijital dönüşüme başlayan şirketler, satın aldıkları yeni ürünlerin boşa gitmeyeceğinden emin olmalıdır. Çalışanların mobil inşaat uygulamalarını gönülden benimsedikleri bir iş sahası oluşturmak için, firmalar birkaç zorluğun üstesinden gelmelidir.

Zorluk 1: Çalışanların Teknoloji ile Olan İlişkileri

Eski çalışanların teknolojiye uzak olduğu anlayışı yaygın bir yanılgıdır. Teknoloji, yaştan bağımsız olarak benimsenebilmektedir. PEW Araştırma Merkezi’ne göre, 50-64 yaş arası yetişkinlerin %87’si internet üzerinde çevrimiçidir ve sosyal medyayı kullanır. Yaşı ilerlemiş personellerde bile her 10 kişiden 6’sı İnternet’i düzenli olarak kullanmaktadır. Mobil teknoloji söz konusu olduğunda, 50-64 yaş arası yetişkinlerin %74’ü ve yaşlıların %42’si bir akıllı telefona sahiptir.

Dolayısıyla yeni teknolojinin başarılı bir şekilde uygulanması eğitimle ilgilidir. Ve yaşa bakılmaksızın, inşaat firmaları çalışanlarının beceri seviyelerini değerlendirmeli ve teknolojik yetkinlikler geliştirecek, korkuyu azaltacak ve güven inşa edecek bir eğitim stratejisi tasarlamalıdır.

Bir eğitim programı tasarlamadan önce, çalışanların dijital hazırlık spektrumunda nerede olduklarını değerlendirmek faydalı olabilir. Aşağıdaki dijital hazırlık kategorileri bu değerlendirme için uygundur;

  • Hazırlıksızlar: Teknolojik becerilerine güvenmiyorlar ve yeni cihazları kullanırken önemli bir yardıma ihtiyaçları var.
  • Gelenekçiler: Teknolojiyi bir dereceye kadar kullanıyorlar, ancak geçmişte işe yaramış araçlara ve teknolojiye bağlılar.
  • İsteksizler: Daha gelişmiş dijital becerilere sahiptirler, ancak yeniliğe açık değildirler ya da teknolojiyi kullanmayı sevmezler.
  • İstekliler: Kullanabilecekleri çok sayıda teknolojik beceriye sahiptirler. Becerilerini kullanmakta istekli ve rahattırlar.
  • Hazır Olanlar: Teknolojiyi kullanma yetenekleri gelişmiştir ve kendilerine güvenirler. Birçok farklı teknoloji türüne düzenli olarak erişebilirler.

İş sahasında çalışanların dijital hazır olup olmadıklarını belirlemek, yöneticilerin ve yöneticilerin, ekibin her üyesinin şirket teknolojisinden tam olarak yararlanmasını sağlayacak uygun eğitim programları tasarlamasına yardımcı olabilir.

Zorluk 2: Ofis VE Şantiye için Teknoloji Bulma

Bir inşaat ya da madencilik firması dijital dönüşüme doğru bir yolculuğa çıktığında, ikna edilmesi gereken çok sayıda insan vardır çünkü tüm departmanlardan birçok farklı çalışanın her gün bu sistemi kullanması gerekecektir.

Akıllı inşaat yöneticileri ekipleriyle konuşur ve bir işlevsellik istek listesi oluşturur . Ancak, ekipleriyle görüştükten sonra, birçok yönetici, uzun gereksinim listesinden bunalabilir. Proje yöneticileri, iş birliğine öncelik veren bir platform ararken, saha çalışanları mobil yazılımın dijital bir çoklu araç olarak hareket etmesini bekler. Muhasebe, müşteri faturalandırmasını kolaylaştırmak isterken, BT güvenlik tehdidi profilini en aza indirmek ister.

Bu kadar çok ihtiyacı ve isteği dengelemek kesinlikle zor olabilir, ancak imkânsız değildir. İnşaat sektörü için özel olarak oluşturulan yazılım, firmaların tüm ekip üyelerinin ihtiyaçlarını karşılayacak işlevsellik bulmasına olanak tanır. Yeni yazılımdan herkesin memnun kalmasını sağlamanın bir başka yolu da tek bir veritabanına bağlı bir ERP platformu seçmektir. ERP yazılımı, kuruluşlar genelinde her departman için bir uygulama paketine sahiptir, ve her uygulama tek bir veritabanı kullanılarak birbirine bağlanır. ERP, verilerin bir departmandan diğerine serbestçe akmasına izin vererek daha fazla bağlantı sağlar ve iş birliğini çok daha kolaylaştırır.

Zorluk 3: İç Politikanın Üstesinden Gelmek ve Değişime Direnmek

Teknolojiden anlayan çalışanlar ve herkesin kabul ettiği bir yazılım sistemi olsa bile, bir inşaat şirketinde çalışanları değişimi kucaklamak konusunda isteksiz kılan dahili sorunlar olabilir. Ekipler, konulara yaklaşım şekli konusunda anlaşamayabilir, çalışanlar değişimle ilgili riskler konusunda korkuya sahip olabilir. İç çatışmaların niteliği ne olursa olsun, bunları dijital dönüşümün önünde bir engel haline gelmeden teşhis etmek ve çözmek önemlidir. Zorlukların üstesinden gelmenin ve çalışanları değişimi benimsemeye ikna etmenin üç yolu şunlardır:

  1. Katılımı Sağlayın

Çalışanların, değişikliklerin ne olacağını ve nasıl uygulanacağını belirlemede rol oynamışlarsa, teknolojik değişikliklere karşı olumlu hissetme olasılıkları daha yüksektir. Tüm ekip üyelerini karar alma sürecine dahil etmek iyi hissetmelerini sağlar ve yapılan değişiklikler üzerinde daha büyük bir sahiplenme duygusu yaratabilir. Yöneticilerin her seviyedeki çalışanlarla zorlukları ve endişeleri hakkında konuşmaları da son derece yararlı olabilir. Bu sayede asla bakmayı düşünmeyecekleri yerlerde verimsizlikler keşfedebilirler.

  1. Anlatmayın Gösterin

Çalışanlardan yeni araçlar kullanmalarını talep etmek yerine, bunun neden onların çıkarlarına en uygun olduğunu onlara gösterin. Yazılım faydaları giderek daha fazla ortaya çıktıkça, çalışanlar kazancın çabaya değer olduğunu görmeye başlayacaktır.

  1. Değişime İstekli Olanları Arayın

Ekibinize ilham vermeye ve ortak bir amaç duygusu oluşturmaya yardımcı olmak için, kuruluşunuzda yeni teknolojiyi benimsemeye istekli ve başkalarını da aynı şeyi yapmaya ikna etmeye yardımcı olabilecek kişileri arayın. Değişime istekli olan çalışanlar genellikle meslektaşları üzerinde inanılmaz etkiye sahiptir ve geçiş zamanlarında paha biçilmez bir kaynak olabilir.

Yazar: Omega Pro

Bir cevap yazın

Translate »